Pri vetraní máme 3 možnosti:

1. Vetranie bez investície, pravidelné vetranie, tri až štyrikrát denne, ráno, napoludnie, popoludní a pred spaním. V zime treba vetrať krátko, suchý vzduch v našej miestnosti vyženieme von aj s vlhkosťou a rýchlo naberieme nový tak aby nám neochladli steny, podlaha a strop ktorých hmotnosť a aj schopnosť podržať teplo je stonásobne vyššia.

Krátkym účinným vetraním v zime ušetríme peniaze za teplo:

- otvorte okno dokorán – ak sa dá urobte prievan, vonkajšia tabla okna sa zarosí – počkajte kým orosenie zmizne a zavrite okná.
- ak sa vám pri vetraní dá vypnúť radiátor, ušetríte.
- suchý vzduch sa ohrieva rýchlejšie a lacnejšie ako vlhký!

V lete môžete vetrať ľubovoľne. Vlhkosť a teplota vonku a vnútri je približne rovnaká, treba von dostať vydýchaný vzduch (CO2).

2. Riešenie za 20-30 EUR. Kúpte si teplomer s vlhkomerom, ktorý vám ukáže vlastnosti vzduchu. Ak vlhkomer ukáže vyššiu vlhkosť vyvetrajte. Vlhkosť by mala byť medzi 45 až 55 percent. V lete to bude obyčajne viac.

3. Nútené/riadené vetranie s rekuperáciou tepla je najlepšie ale aj najdrahšie riešenie, ale vstávať aj v zime do vyvetraného bytu je na nezaplatenie.

Čo je to rekuperátor?

Je to ventilátor s výmenníkom čo vyháňa vydýchaný navlhnutý vzduch z miestnosti alebo z celého domu a pritom týmto vzduchom zohrieva čerstvý vzduch ktorý nasáva z vonku do miestnosti alebo bytu.

Koľko ušetrím?

Ak máte zateplený byt tak až 30% nákladov na teplo. Rekuperátor spotrebováva typicky 40 až 100W pre ventilátor, v zime je však treba zabezpečiť predhrievanie vzduchu zvonka aby nezamŕzal typicky 1kW, ale to sa dá riešiť aj inými spôsobmi, napr.: zemný výmenník a podobne.

Aké rekuperátory sa vyrábajú?

- centrálne – jedna skriňa s rozvodmi odsáva vzduch (obyčajne) z kúpeľne a z kuchyne a čerstvý vháňa do obývačky a spálne
- lokálne – skrinka veľkosti kufra sa pripevní na stenu, samozrejme sú potrebné dva otvory na vonkajšiu stenu
- riadený rekuperátor môže byť inteligentný prístroj ktorý vám zebezpečí komfortné bývanie, no jedná sa o najdrahšie riešenie